dzien kobiet Drogi Czytelniku,

znów mijają kolejne dwa miesiące od naszego poprzedniego spotkania. Czas płynie... w tym roku obchodzimy setną rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa. Twierdził on, że do nieporozumień między ludźmi dochodzi przez barierę językową. Dlatego wymyślił język wspólny dla wszystkich - esperanto. Oprócz potrzeby rozwiązania problemu wspólnego języka, Zamenhofa martwił podział ludzi z powodów religijnych. W 1913 roku wysunięto kandydaturę Zamenhofa do Nagrody Nobla. Rada Miasta Słupska zadecydowała, że Rok 2017 będzie rokiem Ludwika Zamenhofa, dlatego w tym numerze będzie można przeczytać o twórcy esperanto.

Nasze miasto przygotowuje się także do Kampanii Słupsk dla praw człowieka. Kampania ma na celu promocję tematyki praw człowieka wśród uczennic i uczniów słupskich szkół podstawowych, młodzieży i dorosłych mieszkanek i mieszkańców miasta oraz uwrażliwienie na kwestie praw człowieka zwłaszcza dotyczące grup marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pomysł został zainspirowany spotkaniem Prezydenta Roberta Biedronia z Renatą Piątkowską, która jest autorką książek dla dzieci poruszających ważne społecznie tematy. Redaktorzy szkolnego pisemka proponują zatem naszym Czytelnikom lekturę artykułów Janka Bockenheima i Malwiny Sowy, Nastazji Kowaluk oraz Julii Mielczarek. Uznaliśmy, iż warto zainteresować się tematem związanym z obchodzonym 10 grudnia Światowym Dniem Praw Człowieka, 17 października - Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem czy 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Zachęcamy wszystkich do lektury, dołączając serdeczne życzenia dla naszych Czytelniczek!

Link do gazetki: http://mam.media.pl/published/issue/10515/17920